İşletmenizin Neden Bir Blog Sayfasına İhtiyacı Var?

"Kurumsal bir web tasarımına sahibim. Blog sayfasına ihtiyacım var mı?"

Bu soru birçok işletme sahibinin merak ettiği ve tasarımcılara sorduğu bir soru. Genellikle aldıkları cevap; "Evet kesinlikle bir blog sayfanız olmalı." Tabii ki blog yazmak zaman, sabır, bilgi ve planlama gerektirebilir ancak işletmeniz için inanılmaz sonuçlar doğuracağını da bilmenizde fayda var.

"İşletmemin gerçekten bir blog sayfasına ihtiyacı var mı?"

Düzeni aralıklarda yayınlanan, kaliteli içeriklere sahip blog sayfaları ziyaretçilerin etkileşimlerini, otoritenizi ve sunduğunuz güveni arttırır. Ayrıca bir blog sayfası sosyal medya içerikleriniz için de harika bir kaynak olabilir.

Büyük resme baktığımızda, bir blog sayfası ve içerdiği kaliteli içerikler işletmeniz için yaptığınız yatırımlardır. Kaliteli blog içerikleri üreterek aslında değerli bir işletme varlığı üretmiş oluyorsunuz.

Online dünyada çok yaygın bir söyleyiş vardır: "İçerik kraldır." Tabii ki bunun iyi bir sebebi var. Devam eden üretim ve yeni web sitesi içerikleri kullanıcıların bağlılıklarını arttırır ve daha fazla dönüşüm getirir.

Neden bir işletme bloguna sahip olmanız gerektiğini 6 temel maddede açıklayabiliriz. Yaptığımız listede bulunan her bir maddeyi açıklamaya çalıştık.

İşletme Web Siteleri İçin Blog Sayfasının Faydaları

1. Web Sitenize Gelen Trafiği Arttırır

Blog sayfası, yeni web sitesi ziyaretçileri kazanmak ve web sitenize gelen potansiyel müşteri sayısını arttırmak için harika bir yoldur. Bu birkaç farklı şekilde gerçekleşebilir:

 • Blog yazılarınızı sosyal medya ve e-mail pazarlama ile öne çıkarabilirsiniz.
 • Blog yazılarınızda kullandığınız ilgili anahtar kelimeler sayesinde arama motoru trafikleriniz artabilir.
 • İnsanlar blog sayfanız hakkındaki güncellemeleri almak için kayıt olabilir. Bu sayede e-mail listeniz genişler.
 • İnsanlar yeni blog postlarınızı okumak için web sitenize tekrar gelebilirler. Bu da ziyaretçi dönüşü oranlarını arttırır.
 • Blog postlarınızın paylaşılmasıyla yeni ziyaretçiler kazanabilirsiniz.
 • Devamlı gelişen ve güncellenen bir web sitesine sahip olarak arama motoru görünürlüğünüzü arttırabilirsiniz.

Blog sayfalarının web sitesi trafiklerine olan olumlu etkisi çalışmalarla kanıtlanmıştır. Buradaki asıl soru; "Blog sayfası bana kaç yeni potansiyel müşteri kazandırdı?" olmalı. Cevap ise: "Değişir."

Web sitenize ve blog sayfanıza yeni gelen veya tekrar gelen ziyaretçilerinizin sayısı, blog içeriklerinizin kalitesine ve bu içeriklerin kullanıcıların işlerine yarayıp yaramamasına bağlıdır. İyi yazılmış, ilgi çekici ve bulunduğunuz pazarla ilgili içerikler üretmek, insanların yazdığınız blog postlarını okumalarını sağlar. Bu insanların bir kısmı da yeni içerikler yüklendikçe web sitenize geri döneceklerdir.

Web sitenizin trafiği arttıkça blog içeriklerinizin de görünürlüğü artacaktır. Blog postlarınızın görünürlüğünü arttırmak için uygulayabileceğiniz birkaç taktik var:

 • Diğer web sitesi içerikleriniz içinde blog sayfanızı öne çıkarabilirsiniz.
 • Sosyal medyada blog sayfanızı ve içeriklerinizi paylaşabilirsiniz.
 • E-mail pazarlama stratejilerinize blog sayfanızı dahil edebilirsiniz.
 • Yeni ve var olan ziyaretçilerinizin blog sayfanızı görmelerini kolaylaştırabilirsiniz.
 • Okuyucularınızın paylaşmak isteyebilecekleri ilgi çekici ve kullanışlı içerikler üretebilirsiniz.
 • Arama motorlarının içeriklerinizi bulmalarını, anlamalarını ve görüntülemelerini kolaylaştıracak içerik yapıları kullanabilirsiniz.
 • Ziyaretçilerinizin blog postlarınızı paylaşmalarını kolaylaştıracak geliştirmeler yapabilirsiniz.

2. Web Sitenizin Ziyaretçi Bağlılığını Arttırır

Blog-sayfası-ziyaretçileri

Online başarının en temel elemanı ziyaretçileri web sitenize bağlamaktır. Bağlılık olarak tanımladığımız şey, memnun kalan ziyaretçileri, daha uzun ziyaretleri, geri dönüşleri, artan dönüşüm oranlarını, satışların artmasını ve müşteri yönlendirmelerini de beraberinde getirir. Bir blog sayfası bu bağlılık stratejisinin anahtarı olabilir.

Web sitenizi ilk defa ziyaret eden insanların yalnızca %1-3'ü bu ziyaret sırasında satın alma kararı vermeye hazırdır. Bir ziyaretçiye, web sitenize dönmesi için bir sebep vererek dönüşümleri ve satışları arttırabilirsiniz. Blog sayfanızdaki yeni içerikler size müşteri kazandırabilir.

"Bir web sitem olsun satışlarımı oradan yaparım" günleri artık geride kaldı. İnternette başarılı olmak isteyen her işletme için ziyaretçi bağlılığı kurmak işin anahtarı. Bağlılık dönüşüm getirir, dönüşüm ise satışları arttırır.

İnsanların web sitenize ve sosyal medya hesaplarınıza bağlılıklarının artması, ziyaretçileriniz ve müşterilerinizle güçlü bir ilişki kurmanızı sağlar. Bu güçlü bağ sayesinde dönüşüm oranlarınız artar ve insanlar gelecekte web sitenizi tekrar tekrar ziyaret etmek isterler.

3. Otorite ve Güven

Temelde bir blog sayfası insanların, neyden bahsettiğinizi anlamalarını sağlar. İşletmenize bilgilerinizi, deneyimlerinizi ve sunduğunuz ürün veya hizmetlerin değerini insanlara sunma fırsatı verir.

Blog sayfanızda sunduğunuz detaylı bilgilerin seviyesi arttıkça işletmeniz pazarda otorite olmaya başlar. İnsanlar sizi güvenilir bulurlar. Ziyaretçileriniz size ne kadar güvenir ve saygı duyarlarsa, sizden şimdi ve daha sonra bir şeyler satın alma olasılıkları da o kadar artar.

Sosyal medyanın diğer kanallarının aksine bir blog sayfası size dilediğiniz uzunluk ve ayrıntıya sahip bilgiler sunma olanağı verir. Blog postlarınız diğer sosyal medya hesaplarınızda olduğu gibi geçmişe gömülmez. Spesifik bir bilgiyi arayan kullanıcılarınız diledikleri postu web sitenizde kolaylıkla bulabilirler.

Blog sayfası formatının kullanışlı olmasının diğer bir sebebi ise inanılmaz detaylar vererek işletmenizi anlatabilmenizdir. Bu uzunlukta ayrıntılar her zaman Ürünlerimiz, Hizmetlerimiz veya Hakkımızda sayfalarınız için uygun olmazlar.

4. Sosyal Medya İçin Kaliteli İçerik

sosyal-medya-pazarlama

Blog postları sosyal medya stratejinize dahil edebileceğiniz harika araçlardır. İlgili ve ilginç konularda yazılmış iyi blog yazıları;

 • Sosyal medya kampanyalarınız için paylaşılabilir içerikler sunabilir.
 • Farklı sosyal medya kanallarında yapılan paylaşımlar sayesinde görünürlük ve marka farkındalığı geliştirebilir.
 • Sosyal medya paylaşımlarındaki linkler sayesinde web sitenize trafik getirebilir.

Blog içerikleriniz sosyal medya görünürlüğünüzü arttıracak kaliteil içerikler sunabilir. Yeni bir blog yazısı sosyal medya kanallarında öne çıkartılabilir. Örneğin twitter hesabınızda her bir blog yazısı için farklı tweetler atabilirsiniz.

Blog sayfanız geliştikçe sosyal medya kanallarınızdaki postlarınız da artacaktır. İnsanlar, güncel kalan içerikler oldukları sürece, 1-2 yıl önce yazdığınız yazıları okumayı sorun etmeyeceklerdir.

5. E-Mail Pazarlama İçeriği

Bazı işletmeler e-mail pazarlama kampanyalarında kullanmak için gerekli kaliteli içeriği bulma konusunda sıkıntı yaşayabiliyorlar. Bazı işletmeler ise devamlı indirim mailleri göndermekten rahatsız. İşletmenizin blog sayfası e-mail pazarlama kampanyalarınız için harika bir kaynak olabilir.

Blog yazınızdan bir parça ve blog sayfanıza giden bir link e-mail pazarlama kampanyanızda kullanılabilir. Tabii yalnızca blog yazılarınızdan parçalar içeren bir strateji kurmak da mümkün.

"Blog sayfamızdaki en yeni 5 yazı" gibi bir e-mail kampanyasını düşünebilirsiniz. Veya blog sayfanızın spesifik bir kategorisinden 5 temel yazıyı kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra yıl sonunda "bu yılın en iyi 10 blog yazısı" kampanyası harika bir fırsat olacaktır. İndirim kuponlarına veya kodlara artık ihtiyacınız yok.

Blog sayfanızın içerik sağlamak dışında oldukça önemli bir etkisi daha var: E-mail listenizi büyütmek. Blog içerikleriniz ile kaliteli içerikler sunarak e-mail listenize katılacak ziyaretçi sayınızı da arttırabilirsiniz.

6. Web Sitenize Gelen Trafikler

Kaliteli blog içerikleri web sitenize gelen linkler inşa etmek için harika bir fırsat sunar. Web sitenizi ziyaret ederek blog postlarınıza ulaşan ziyaretçileriniz, bu içerikleri sosyal medya veya e-mail yoluyla farklı insanlarla paylaşacaklardır.

Web sitenize gelen trafikleri arttırmanız tamamen blog sayfanızı nasıl pazarladığınıza bağlı. Blog yazılarınızı Twitter, Facebook, LinkedIn, Google+ ve diğer sosyal medya platformlarında paylaşıyor musunuz? Sosyal medya platformları görünürlüğünüzü, web sitenize gelen linkleri ve trafikleri arttırabilir.

Sizi Arayalım

Formu doldurun, sizi arayalım.