Küçük İşletmeler İçin Web Tasarımlarının 10 Faydası

Yaşadığımız çağda dijital teknoloji ve internet kullanımı; yaşam ve çalışma şekillerimiz üzerinde oldukça büyük bir etkiye sahip. Bu çağda küçük işletme sahiplerinin çok azının bir web tasarımına sahip olması gerçekten ilginç.

Küçük işletmelerin yalnızca %46'sının bir web sitesine sahip olmasına inanmak güç. İnsanların günlük ortalama 6 saatlerini internette geçirdiklerini düşündükçe bu istatistik daha da ilginç bir hal alıyor.

2014'te yapılan bir araştırmaya göre işletme sahiplerinin %41'i bir web sitesine ihtiyaçları olmadığını dile getirmiş. Bunun sebebi büyük ihtimalle bir web tasarımının işletmelerine sağlayacağı faydaları bilmemeleridir.

1. İşletmenin Güvenilirliğini Arttırır

İnsanların web sitenizi görmelerinin en kolay yolu online işletme adresinizdir. Müşterileriniz ve tabii ki potansiyel müşterileriniz sizi internette bu şekilde bulurlar.

Ana sayfanız markanızın ilk izlenimini verirken, "Hakkımızda" sayfası işletmeniz hakkında merak edilenleri anlatır. "İletişim" sayfanız ise insanlara, sizinle nasıl bağlantı kurabileceklerini anlatır.

Web tasarımınız, işletmenizi meşrulaştırır ve güvenilirliğinizi arttırır. İşletmenize bir kimlik verir ve sanal dünyadaki varlığınızı kanıtlar.

Facebook üzerinde kurduğunuz işletme sayfanızın güvenilirliğinizi arttıracağını düşünmeyin. 2015'te yapılan bir araştırmaya göre internet kullanıcılarının %85'i için bir web tasarımı, herhangi bir sosyal medya sayfasından daha fazla güven veriyor.

Bir web sitesine sahip olmak demek, işletmenize ait bir alan adına sahip olmak demektir. Aynı araştırmada, katılımcıların %45'i kendi alan adına sahip kurumsal mailleri, diğer maillere göre daha profesyonel bulmuştur.

2 İşletmenizi Geliştirin

Geniş bant teknolojisi 2004'te yaygın hale gelmeden önce, web tasarımları bilgi verme pazarlama araçlarının önünde geliyordu. Web tasarımlarını broşürlere benzetebiliriz; diğer işletmelerle rekabet edebilmek için bir tane de sizin bırakmanız gerekiyor ama içerikler hakkında fazla düşünmemiş olabilirsiniz.

İnternet kullanımının, sosyal medya etkisinin ve mobil cihazların popülaritesinin artmasıyla, işletmenizi geliştirmek için bir web tasarımına sahip olmak şart oldu.

 • Hikayenizi paylaşın: Nobel ödüllü psikiyatrist Daniel Kahneman'a göre, kullanıcılar empati yapabildikleri markaları destekliyorlar.

Bir web sitesi, hikayenizi paylaşmak için harika bir platformdur. Bu işe nasıl başladığınızı, hedeflerinizi ve hedeflerinize nasıl ulaşacağınızı hedef kitlenize anlatın.

 • Müşteri kazanın: Harika bir online profile sahip olmak asla yeterli değildir. Kullanıcıların %36'sı web sitesi olan işletmelerle bağlantı kurmayı tercih ediyor. Buna karşın yalnızca %21'lik bir kitle web sitesi olmayan işletmelerle çalışıyor.

Bir web tasarımı; deneyimlerinizi ve uzmanlığınızı öne çıkarmanızı sağlayacak bir platformdur.

 • Takımınızı bulun: İşletmeniz için yeni yüzler mi arıyorsunuz?

Potansiyel çalışma arkadaşlarınızın bir form ile size bilgilerini iletebilecekleri kariyer sayfası oluşturun.

Sosyal medyada beklentilerinizi yayınlayın ve web sitenizdeki kariyer sayfasına link verin. Bu sayede birçok dönüş alacağınızdan şüpheniz olmasın.

3 Online Varlığınızı Geliştirin

Bir istatistikle başlayalım:

Dünyadaki 7.4 milyon insanın 3.5 milyonu, veya %47'si her gün online oluyor. Bu insanlar araştırma yapıyor, sosyal medyayla ilgileniyor veya e-ticaret sitelerinde vakit harcıyorlar.

İnternetin ve mobil cihazların kullanımının gün geçtikçe arttığını göz önüne alırsak bu sayının artmasını bekleyebiliriz. Günümüzde, dünya genelinde tahmini 2.3 milyon akıllı telefon kullanılıyor. 2020'de bu sayının 6.1'e çıkması bekleniyor.

Eğer küçük işletmenizin bir web sitesi yoksa, bu potansiyelden yararlanma ihtimalinizi yok ediyor olabilirsiniz ve bu artan sayıdan fayda sağlamak için yalnızca bir web tasarımı da yeterli olmayacaktır. Mobil cihazlar ve tabletlerden de erişilebilecek esnek web tasarımına sahip olmalısınız. İstatistiksel olarak online trafiklerin %65'i mobil cihazlardan geliyor.

Mobil uyumlu bir esnek tasarım, internetin sağladığı birçok fırsattan faydalanmanızı sağlar:

 • Arama sıralamalarını geliştirir: Web sayfalarınızı optimize ederek insanların içeriklerinize ulaşmasını kolaylaştırabilirsiniz.
 • İçeriklerinizi yayabilirsiniz: Etkili, farklı ve kullanışlı içerikler oluşturun ve bunları sosyal medya ve blog siteleri gibi farklı kanallarda yayın.
 • 7/24 açık kalın: Somut bir işyerinden faaliyet gösteren, 9-5 açık bir işletmenin aksine, web siteniz asla kapanmayan bir ofis gibidir. Tatiller de dahil olmak üzere 7/24 açıktır.

4 Bulunduğunuz Pazarla Güçlü Bir Bağ Kurun

İşletmeniz aslında yaşayan, nefes alan bir varlıktır. Potansiyel müşterileriniz kendilerini ve ihtiyaçlarını anlayan bir işletmeyle görüştüklerini bildiklerinde sadakat duygusu geliştirirler.

 • Bırakın pazar "kim olduğunuzu" bilsin: Ana sayfa ve hakkımızda sayfaları dışında bir blog sayfası açarak insanlarla fikirlerinizi ve düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.
 • Pazarın ihtiyaçlarını belirleyin: Hedef kitlenizin blog sayfanız için yorum yazmalarını sağlayın. Gelişmiş formlar kullanarak insanların ihtiyaçlarını belirleyin.
 • İşletmenizle ilgili pazarı eğitin: 80-20 kuralını unutmayın. içeriklerinizin %80'i hedef kitlenizin ihtiyaçlarından bahsetmeli ve kullanışlı olmalıdır. Geri kalan %20 ise onlara işletmenizle ilgili bilgi vermelidir.
 • Müşteri hizmetlerini geliştirin: E-mail, sosyal medya ve mobilin yanı sıra web tasarımınıza bir chat uygulaması kurarak müşteri hizmetlerinizi geliştirin. Bu sayede kullanıcılarınıza yardım isteyebilecekleri bir kanal daha vermiş olursunuz.

5. İşletmenizi Öne Çıkarmak İçin Etkili Bir Yol

Eğer hala pazarlamanın geleneksel formlarını kullanıyorsanız değerli kaynaklarınızı, zamanınızı ve paranızı boşa harcıyorsunuz demektir. Yazılı basın, yazılı reklamlar, el ilanları ve satın alma noktaları reklamları bu geleneksel yollardandır.

Geleneksel metotlar hala popüler olmalarına rağmen size çok daha pahalıya patlarlar ve süreklilikleri yoktur. Tüm o posterler, el ilanları, basılı reklamlar ve yazılı basında verilmiş reklamlar genellikle çöp kutusuna giderler.

Online pazarlama çok daha hızlı, çok daha etkili ve daha ucuzdur. Online pazarlama için kullanabileceğiniz birçok araç ve teknik vardır ancak bir web siteniz olmazsa tüm o stratejilerin bir anlamı olmaz.

Web sitelerini güneş, online pazarlama araçlarını ise onun etrafında dönen gezegenler olarak düşünün. Online pazarlama stratejileriniz belirli bir kanala, yani web sitenize gelen yolları oluşturacaktır.

Popüler online pazarlama araçları arasında web sitenize trafik getirmek için kullanabileceğiniz şeyler vardır:

 • Sosyal medya: Her gün online olan 3.5 milyon insanın 2.34 milyonu veya %67'si sosyal medya kullanır.
 • Blog yazma: Ayda 16 blog yazan işletmeler, ayda 0-4 blog yazan işletmelere göre 4.5 kat daha fazla dönüşüm almıştır.
 • E-mail pazarlama: E-mail pazarlama müşteri kazanma konusunda Facebook'a göre 40 kat daha etkilidir.
 • Video kullanımı: Ana sayfanıza bir video ekleyin. Video marka mesajınızı iletme konusunda diğer içerik türlerinden daha etkilidir. Ana sayfanızda video kullanmak dönüşüm oranlarınızı %80 oranında arttırabilir.

Son olarak online pazarlama sürdürülebilir bir süreçtir. İçerikleriniz asla çöpe gitmez. Dilediğiniz zaman güncelleme yapabilir ve birkaç ay sonra tekrar kullanabilirsiniz.

6. Otorite Olarak Saygınlığınızı Arttırın

Eğer işletmeniz rekabeti fazla bir sektördeyse, bir web tasarımı size otorite figürü olarak öne çıkma fırsatı verir.

Blog yazma: Blog yazma içerik pazarlama süreçlerinin temel taşıdır. Bunun sebebi oldukça basit: İşe yarıyor. İşte blog yazmanın 3 istatistiksel faydası:

 1. Blog sayfasına sahip web sitelerinin %434 daha fazla indekslenmiş sayfası bulunur.
 2. Kullanıcıların %47'si satın alma kararlarını vermeden önce 3-5 blog yazısı okurlar.
 3. Ziyaretçilerinizin %61'i, eğer satın alma kararlarında etkili olduysa, blog yazılarını rapor ederler.

7. İşletmenizi Gerçek Zamanlı Olarak Takip Edin

Küçük işletmeniz için bir web tasarımına sahip olmanın en büyük avantajlarından biri de, web sitesi performansınızı analitik kullanarak takip edebilmenizdir.

Analitik, belli bir periyotta işletmenizin nasıl ilerlediğinizi görmenizi sağlayacak veriler sunar. İşletme performansınızın anahtar göstergeleri arasında bulunan bazı temel veriler şunlardır:

 1. Web sitenize gelen ziyaretçilerin sayısı.
 2. Web sitenizi yalnızca bir kere ziyaret etmiş "yeni kullanıcıların" sayısı.
 3. Sayfa görüntülenmeleri veya spesifik bir sayfanızın kaç defa ziyaret edildiğini gösteren veriler.
 4. Web sitenize gelen kullanıcıların, tasarımı gezmeden çıkmaları durumunu tanımlayan sıçrama oranları.
 5. Kullanıcıların içeriklerinizi ne kadar süre görüntülediklerini gösteren ortalama süre. Ortalama süre ne kadar yüksekse, web siteniz o kadar iyidir.

8. Markanızı Profesyonelleştirin

Birçok küçük işletme ilgi görene kadar markaları üzerinde çalışmama hatasını yapıyor.

İşletmenizi halka açmadan önce markanız üzerine çalışmanız gerekiyor. Bir marka işletmenize kimlik verir ve potansiyel müşterilerinizin sizi anlamalarını kolaylaştırır.

Web tasarımları markanızı profesyonelleştirmenizin en etkili yoludur:

 1. Marka değerinizi ana sayfanızda görünür hale getirir.
 2. Web sitesi optimizasyonu teknikleri internet kullanıcılarının markanızı bulmalarını sağlar.
 3. Web sitesi sayesinde markanız farklı online kanallarda sorunsuz şekilde yayılır.
 4. Profesyonelce tasarlanmış bir web sitesi işletmeniz hakkındaki ciddiyetinizi gösterir.

9. Somut Bir İşyerinden Faaliyet Gösteren İşletmeniz İçin Riski En Aza İndirin

Covid 19 pandemisinden öğrenebileceğimiz bir şey varsa o da işletmeniz için bir web tasarımının ne kadar gerekli olduğudur.

Covid 19'un yayılmasıyla birlikte birçok işletme kapatıldı. İşletmeler durma noktasına geldi - web sitesi olanlar hariç.

İnsanlar işletmelerle iletişime geçmek için web sitelerini kullanabildiler. Ürünleri veya talepleri ile ilgili destek alabildiler ve endişelerini dillendirebilecek bir platform buldular.

Tabii ki bu durum markanızın itibarı için harikalar yaratmaya yetti. Koronavirüs hala gündemdeyken işletmelerin tamamen kapatılması konusunda korku da git gide büyüyor. Evde kalarak kendinizi Covid-19'dan koruyun. Bir web sitesi sahibi olarak işletmenizi de koruyun.

10. Kurumsal E-Mail Adresi İle Profesyonel Görünün

Hangisi daha etkileyici?

[email protected] veya [email protected]ı.com mu?

Ahmet isimli herkes [email protected] adresini alabilir ancak yalnızca "alanadı" işletmesinin sahibi olan Ahmet diğer e-mail adresine sahip olabilir.

Kurumsal e-mail adresine sahip olmanın işletmenize sağladığı birkaç fayda var:

 1. Marka farkındalığını arttırır.
 2. İşletmenizi şahsi mail adresleriyle temsil etmek bazı açılardan kötü görünebilir.
 3. İşletmenizin sahip olduğu mail adreslerini kontrol edebilirsiniz.
 4. Şirket birimlerinizi organize etmenizi sağlayan spesifik mail adreslerine sahip olabilirsiniz. [email protected]ı.com, [email protected]ı.com ve [email protected]ı.com gibi.

Sizi Arayalım

Formu doldurun, sizi arayalım.