Neden Bir Web Sitesine İhtiyacınız Var?

Tüketici davranışları, modern teknolojilere ayak uydurabilmek adına devamlı değişiyor ve şu anda insanlar dijital çağa ayak uydurmaya çalışıyor. 1800'lerin sonunda telefon teknoloji dünyasını yerinden oynatan bir cihaz olarak hayatımıza girdi ve insanların, işletmelerle bağlantı kurma biçimini kökünden değiştirdi.

İnsanlar yerel ürün ve hizmetleri bulmak için telefonlarını kullanmaya başlayınca, işletme sahipleri de reklam vermenin akıllıca bir davranış olacağına karar verdiler.

Dönem değişti, teknoloji ilerledi. Dijital dönüşüm başladı. Tüketiciler ihtiyaçlarına ulaşmanın çok daha kolay bir yolunu keşfetti: İnternet. 2011'de Amerika'daki insanların %70'i ya telefon rehberlerini tamamen bıraktı ya da oldukça az kullanmaya başladı. Aynı dönemde tüketicilerin %59'u yerel işletmelerle bağlantı kurmak için interneti kullanmaya başlamıştı bile.

2019'da işletmelerle bağlantı kurmak için internete başvuran insan oranı %97'ye çıktı. Eğer bu insanların sizi tercih etmelerini istiyorsanız online olarak bulunabilir olmanız gerekiyor. Bu da bir web sitesine ihtiyacınız var demek oluyor.

Sektörünüz Ne Olursa Olsun-Neden Bir Web Sitesine İhtiyacınız Var?

2019 yılında web sitesi, her işletme için bir zorunluluktur. Aslında bir işletme sahibi olduğunuz andan beri web sitesine ihtiyacınız vardı ama geç olsun güç olmasın.

1. Tüketicilerin %30'u Web Sitesi Olmayan İşletmeleri Değerlendirmiyor

Yaşadığımız dijital çağda web tasarımları pazarlama kampanyanızın en önemli parçası. Dünya genelinde insanlar günde ortalama 5 saatlerini mobil cihazlarında geçiriyorlar. Günümüzde internet kullanıcıları şirketlerin bir online kimliklerinin olması gerektiğine inanıyor ve bir web sitesi olmayan şirketleri "daha az profesyonel" olarak değerlendiriyorlar.

2. İnsanlar Sizi Online Dünyada Arıyorlar

arama motoru optimizasyonu

Özellikle de küçük işletmeler için web sitesi sahibi olmanın en büyük faydalarından biri; hedef kitlenizin olduğu yerde olabilmektir. Birçok şirketin arama motoru optimizasyonu (SEO) olan bir web tasarımı aramasının bir sebebi var: İnsanların %97'si yerel işletmeleri bulabilmek için interneti kullanıyor ve online deneyimlerin %93'ü arama motorlarıyla başlıyor. Kulağa inanılmaz gelebilir ama Google'da günde 3.5 milyar arama yapılıyor ve tam şu anda sizin yakınınızdaki biri sizin sunduğunuz hizmeti arıyor ve web siteniz olmadığı için bu müşteriyi kaybediyorsunuz.

3. Bütün Sektörlerde Ticari Kararları Web Sitesi İçerikleri Etkiliyor

B2B müşterilerinin %75'i dijital web sitesi içeriklerinin satın alma kararlarını etkilediklerini ve %62'si de bu kararları direkt olarak içeriklere bakarak aldıklarını söylüyorlar.

Ortalama bir B2B müşterisi herhangi bir işletme ile etkileşime girmeden önce yaklaşık 12 online arama yapıyor ve bir satış temsilcisi ile konuşmadan satın alma sürecinin %57'sini tamamlamış oluyor. Endüstriyel ve üretim şirketlerinde bile, satın alma kararlarının %67'si dijital içerikler tarafından yönlendirilebiliyor. Bunun yanı sıra, B2B müşterilerinin yarısı, ticari ilişki kuracakları şirketin web sitesinin kullanışlı ve kolay olmasını bekliyor.

4. Tüketicilerin %75'i Şirketlerin Güvenilirliğini Web Tasarımlarına Göre Değerlendiriyor

kullanıcı deneyimi

Bir web tasarımınızın olmaması insanların size daha az güvenmesine sebep oluyor. 2018'de, insanların %75'i bir şirketin güvenilirlik düzeyine web tasarımlarına bakarak karar veriyor. İnsanlar güvendikleri şirketlerle iş yapmayı tercih ederler ve görüşlere, ödüllere veya referanslara erişilebilecek ilk yer bir web sitesidir.

Eğer kötü bir web tasarımınız varsa, bunun işletmenize pek faydası dokunmayacaktır. Web sitenizi ziyaret eden insanları etkilemek için yaklaşık 10 saniyeniz var. Eğer insanlar tasarımınızı beğenmezse, şirketinizi değerlendirmeye almayacaklardır.

5. Temel Sorulara Hızlı Cevaplar Vermelisiniz

Bu durum özellikle de B2B şirketler için geçerlidir. İnsanlar bir şeyler öğrenmek istedikleri için web sitenize gelirler ve web sitenizde tatmin olmak isterler. Bu da kullanıcıların sorularına cevap veren bir web sitesine ihtiyacınız olduğu anlamına geliyor.

  • Kimsiniz?
  • Ne yapıyorsunuz/ Ne sunuyorsunuz?
  • Kullanıcılar sizinle nasıl iletişim kurabilirler?

"Şimdi" çağında yaşıyoruz. Bu çağda insanlar istedikleri bilgiye hemen ulaşmak istiyor. Yani kullanıcıların farklı butonlara basmalarına gerek kalmadan bütün sorulara cevap vermeniz gerekiyor.

6. Sosyal Medya Yeterli Değil

sosyal medya

İşletmenizin bir Facebook hesabı olduğu için web tasarımlarını gereksiz buluyor olabilirsiniz. Unutmayın, şu an web sitesi olan neredeyse her işletmenin bir de Facebook hesabı var ve bu platformda kullanıcılarla bağlantı kurmak git gide zorlaşıyor. Son algoritma güncellemesinin üzerinden henüz bir hafta bile geçmemişken organik erişimler düşüşe geçti. 2018'de Facebook'ta geçirilen süre, 2017'deki süreye göre 50 milyon saat azaldı.

Tabii ki sosyal medya işletmenizin büyümesine katkıda bulunur ama pazarlama kanallarınızı tamamen sosyal medyaya teslim etmemelisiniz.

İşletme Sahipleri Neden Web Sitesi İstemiyorlar?

İşletmem çok küçük ve bir web tasarımına verecek param yok.

Küçük işletme sahiplerinin öne sürdüğü en genel yargı budur. İşletmeler için web tasarımları pazarlama araçlarının başında gelir. Şirketinizi kurarken ayırdığınız tüm o bütçenin içinde bir web tasarımı bütçesinin de bulunuyor olması gerekir.

Pahalı ve fazla gösterişli bir web tasarımına ihtiyacınız yok, bir web sitesine ihtiyacınız var. Yalnızca arama motorları tarafından bulunabilecek bir online kimliğe ihtiyacınız var.

Yeterince insana ulaşıyorum bir web sitesine ihtiyacım yok.

İhtiyacınızdan fazla müşteriniz olsa bile bir web sitesine ihtiyacınız var.

Bir web sitesinin amacı "yeni müşteriler kazanmak" olmak zorunda değil. İnsanlar yalnızca işletmelerin yerine ve çalışma saatlerine bakmak için bile interneti kullanıyorlar. Ya insanların fazla vakti yoksa ve işletmeniz hakkında bilgi almak isterlerse? Ya çalışma saatlerinizi merak ederler ve telefon görüşmesi yapmak istemezlerse? İyi bir web tasarımı bütün temel sorulara cevap verir. Bu sayede siz de basit sorulara cevap vermek için uzun görüşmeler yapmak zorunda kalmazsınız.

Bana web sitesini ücretsiz yapacak bir tanıdığım var.

Eğer tanıdığınızın web tasarım sektörü ile ilgili bir bilgisi yoksa, bu pek de mantıklı bir fikir olmayacaktır. Bir web tasarımında dikkat edilmesi gereken -arama motoru optimizasyonu, dosya sıkıştırma, esnek tasarım gibi- onlarca faktör vardır. Eğer web siteniz belirli elemanları içermezse ücretsiz olması bir işe yaramayacaktır.

Müşterilerimiz o kadar da iyi bilgisayar kullanmıyor.

Müşterileriniz bilgisayar kullanmıyor mu? Bilgisayar kullanmak yalnızca masaüstü bilgisayarın başında oturmak demek değildir. Mobil cihazlarında web sitelerine bakan, sosyal medya ve uygulamaları inceleyen onlarca potansiyel müşteriniz var.