Neden Yeni Bir Web Tasarımına İhtiyacınız Var?

Web siteniz 90'lardan kalma gibi mi görünüyor? Müşterileriniz kullanıcı deneyiminizden, güncel olmayan içeriklerden veya sürekli karşılarına çıkan 404 hatalarından mı şikayet ediyor? Belki de yeni bir kurumsal web tasarımının zamanı gelmiştir.

İster işletme sahibi olun, ister pazarlama müdürü; şirketinizin web sitesi, ürün ve hizmet tanıtımlarınız, satışlarınız ve markanızın tanıtımı için en güçlü dijital aracınız olmalıdır. Kötü bir web tasarımı "detayları önemsemeyen bir işletme" izlenimi verir.

Web Siteniz Yeterince Hızlı Değil

Google, hızın bir sıralama faktörü olduğunu kabul etti ve 2018 hız güncellemesi ile birlikte mobil aramalarda hız konusuna çok daha fazla ağırlık verdi.

Hedef kitlenizin masaüstü veya akıllı telefon kullanmasının bir önemi yok, kimse içeriklerinizin yüklenmesi için 30 saniye beklemeyecektir. İçerikleriniz zamanında yüklenmezse, kullanıcılar geri gidip arama sonuçlarındaki farklı bir seçeneğe yöneleceklerdir. Tabii bu işletmeniz için oldukça kötü bir durum.

Google Analytics sayfanızdaki süre verilerini inceleyebilir veya Google'ın sahip olduğu PageSpeed Insights gibi araçlarla web sitenizi test edebilirsiniz. Eğer web sitenizin yavaş yüklenme sorunu varsa büyük resme bakma zamanınız gelmiş olabilir.

Web Siteniz Mobil Dostu Değil

mobil dostu web tasarımı

Bir önceki bölümde belirttiğimiz gibi, Google -Amerika'da organik arama yapan insanların yaklaşık %57'sini oluşturan- mobil kullanıcılara hızlı deneyimler sunan web tasarımları istiyor.

Google'ın algoritmaları kullanıcılara, genellikle alışveriş, yemek veya eğlence ile ilgili olan, "nerede" ve "ne zaman" gibi yerel arama sonuçlarını gösterirken (diğer birçok sıralama faktörüyle birlikte) mobil öncelikli web tasarımlarını dikkate alıyor.

Eğer mobil cihazınızdan web tasarımınızı kontrol ettiğinizde içeriklerin bozuk göründüğünü veya hiç görünmediğini görüyorsanız, bu zayıf kullanıcı deneyimidir ve Google bunu fark edecektir. Mobil ziyaretlerle ilgili daha ayrıntılı bilgi edinmek için Google Analytics hesabınızı da kontrol edebilirsiniz.

Eğer zayıf bir mobil deneyiminiz varsa genellikle yeniden tasarım gereklidir.

Web Siteniz Organik Trafik Almıyor

Trafik = dönüşüm şansı.

Web tasarımınızı ziyaret eden kullanıcılar ürünlerinizi ve hikayenizi yaymak için birer şanstır. Eğer kimse web sitenizi ziyaret etmiyorsa, kimse sizinle online olarak iletişim kuramaz ve kimse işletmeniz hakkında bilgi edinemez.

Eğer organik arama sonuçlarında düzenli bir düşüş görüyorsanız, basit içerik güncellemeleri yardımcı olamayabilir. Bu düşüşe sebep olabilecek teknik arama motoru optimizasyonu (SEO) ve tasarım sorunları yalnızca yeni bir kurumsal web tasarımı ile çözülebilir.

Web Siteniz Eski

Birçok işletme için güncel olmayan web tasarımları ciddi problemlere yol açabilir.

Peki neden eski web tasarımınız işletmenize zarar veriyor?

  • İşletmenizin karakteri ile ilgili negatif izlenim oluşturur.
  • Güncel olmayan güvenlik arama motoru optimizasyonuna zarar verir.
  • Güncel olmayan içerikler arama motoru optimizasyonuna zarar verir.
  • Eski web siteniz büyük olasılıkla mobil dostu değildir.
  • Düşük erişilebilirlik ve zayıf kullanışlılık (kötü kullanıcı deneyimi).

Eğer web tasarımınız, müşterilerinizle kurduğunuz yüz-yüze iletişimle aynı seviyede bir deneyim sunmuyorsa muhtemelen yeni bir tasarıma ihtiyacınız olacaktır.

Web Siteniz Sunduğunuz Şeyleri İçermiyor

Belki de web siteniz tasarlandıktan sonra bir marka yenileme kararı aldınız. Bu marka yenileme sonucunda web sitenizde yeni ürünleriniz, hizmetleriniz ve takım arkadaşlarınız güncellenmemiş olabilir.

Web siteniz, pazarlama stratejilerinizin önde gelen elemanlarından olmalı. Ayrıca web siteniz insanların, işletmeniz hakkında istedikleri tüm bilgilere ulaşabilecekleri tek yerdir.

Eğer web tasarımınız güncel bilgileri, güncel ürün ve hizmetlerinizi içermiyorsa, işletmeniz çevrimiçi ortamda doğru temsil edilmiyor demektir.

Web Siteniz Korkunç Bir Kullanıcı Deneyimine Sahip

kötü kullanıcı deneyimi

Kullanıcı deneyimi (UX) veya UX tasarımı, yeni bir ziyaretçiyi web sitenize hızlı ve etkili bir şekilde bağlamak için hayati önem taşıyor.

Kullanıcı deneyimi tasarımı web sitenizin navigasyonu ve site mimarisinden, kullanıcı yolculuklarında sunulan içeriklere kadar her şeyi kapsıyor. Her yıl global internet kullanımının artmasıyla birlikte, internet kullanıcıları hangi web tasarımının neler yapabileceği hakkında derin bir bilgiye sahip olmaya başladı. Tabii bu da yanında kullanışlılıkla ilgili büyük beklentiler getirdi.

Eğer kullanıcı deneyiminizle ilgili tek sıkıntı navigasyon problemleriyse ve bu problemleri çözebilecek bilgiye sahipseniz, yapın. Eğer web tasarımınızda yapı ve içeriklerle ilgili büyük kullanıcı deneyimi sorunları varsa mutlaka yeni bir web sitesine ihtiyacınız var demektir.