SEO Nedir ve Nasıl Çalışır?

SEO'nun ne olduğunu ve nasıl çalıştığını mı merak ediyorsunuz? SEO pazarlamayı ve bunu işletmeniz için nasıl kullanılabileceğini mi öğrenmek istiyorsunuz? Size SEO'yu anlatmak için bir yazı derledik. Bu yazı ile birlikte nasıl uzun vadeli sonuçlar alabileceğinizi anlayacaksınız.

Yeni bir web tasarımına ihtiyacı olan birçok işletme için SEO biraz bunaltıcı olabiliyor. Tabii ki biz bu sürecin bunaltıcı olması gerektiğini düşünmüyoruz.

Basit bir SEO tanımını, uzun vadeli sonuçlar getirebilecek etkili bir sürece çevirebilirsiniz ve bunun için bir SEO uzmanı olmanıza da gerek yok. Yalnızca küçük değişiklikler yaparak arama motoru optimizasyonunuzu geliştirmeniz mümkün. Cebinize küçük bir SEO bilgisi atarak markanızın arama motoru sıralamalarını kayda değer ölçüde geliştirebilirsiniz.

Makalenin devamında oldukça önemli bir soruya cevap veriyor olacağız; SEO nedir ve nasıl çalışır? Bahsedeceğimiz SEO tanımı arama motoru optimizasyonuna dair temeller de içeriyor olacak; bu sayede işletmenizin bundan nasıl etkileneceğini ve doğru yolda nasıl adımlar atmanız gerektiğini de öğrenmiş olacaksınız.

Gelin konunun derinlerine doğru bir adım atalım.

SEO

Arama-Motoru-Optimizasyonu

SEO, "Arama Motoru Optimizasyonu", yani "Search Engine Optimization" sözcüklerinin bir kısaltmasıdır. Arama motoru optimizasyonu olarak tanımladığımız şey ise, arama motorlarından gelen organik trafikleri arttırmak için web sitenizi optimize etme prosesinin tamamıdır.

Başka bir deyişle SEO, web tasarımınızı ve içeriklerinizi arama motorları için daha çekici hale getirmektir. Tüm bu değişiklikleri arama motorlarının web sitenizi üst sıralarda göstermesini umut ederek yapıyoruz.

Arama motorları kullanıcıları için en iyi hizmeti sunmak ister. Bu da arama motorlarının kullanıcılarına sunduğu içeriklerin sadece kaliteli olduğunu değil, aynı zamanda aramaları ile ilişkili olduğunu gösterir.

Arama motorları bu kriterleri sağlamak adına devamlı web sitelerini ve içeriklerini tararlar. Web sitelerinin tam olarak ne ile ilgili olduğunu anladıklarında ise kullanıcılarına belirli anahtar kelimeler için ilgili sonuçlar sıralarlar.

Benzer şekilde arama motorları web tasarımlarının ne kadar kullanıcı dostu olduklarını belirler ve sıralamalarında bu faktörü göz önünde bulundururlar. Daha kullanıcı dostu siteler sıralamalarda daha yükseklere çıkar.

İçeriklerinizin doğru insanlara ulaşmasını istiyorsanız, blog yazılarınızı doğru anahtar kelimeler için optimize etmeniz gerekir.

Arama motoru optimizasyonunun işletmeniz için birçok faydasını sayabiliriz. Arama motoru optimizasyonunuzu geliştirerek web sitenizin arama motorlarındaki görünürlüğünü arttırabilirsiniz. Bu sayede daha fazla potansiyel müşteriye ulaşabilirsiniz. SEO odaklı, etkili bir içerik üreterek, daha etkili organik trafiklere sahip olabilirsiniz.

Web sitenizi ve içeriklerinizi daha okunaklı ve daha görünür yaparak arama motoru optimizasyonu sürecinizi daha anlamlı ve etkili hale getirebilirsiniz. Daha yüksek sıralamalara sahip olabilecekken, düşük sıralamalarla potansiyel müşterilerinizi kaybetmenize gerek yok.

Arama Motoru Optimizasyonuna Etki Eden Faktörler

Artık SEO'nun ne olduğunu ve nasıl çalıştığını biliyorsunuz. Bu noktada "web sitemin arama motoru optimizasyonunu nasıl geliştirebilirim?" veya "SEO optimizasyonu gerçekten işe yarıyor mu?" diye sorabilirsiniz. Bu noktada rahatlıkla SEO pazarlamanın işe yaradığını ve doğru geliştirmeler ile herkesin harika sonuçlar elde edebileceğini söyleyebiliriz.

Gelin arama motoru sıralamalarınıza etki edebilecek bazı faktörlere göz atalım. Bir arama motoru devi olan Google, sıralama yapmak için kullandığı algoritmaları tam olarak açıklamıyor. Buna rağmen arama motorları sıralamalarına etki eden bazı temel faktörleri biliyoruz. Bunlar aşağıda tartışacağımız sayfa içi (on-page) ve sayfa dışı (off-page) SEO faktörlerdir.

Sayfa İçi Ve Sayfa Dışı SEO Optimizasyonuna Etki Eden Faktörler

İçerik Pazarlama

Web-tasarımlarında-içerik-yazmak

Sayfa içi ve sayfa dışı arama motoru optimizasyonuna etki eden faktörler hakkında daha ayrıntılı konuşmadan önce gelin içeriklerden bahsedelim. Web sitenizde kullanacağınız içerikler hem arama motorlarının dikkatini çeker hem de web sitesi ziyaretçilerinizle bağlantı kurmanızı sağlar. Arama motoru optimizasyonu görsel ve yazılı içeriklerinizin çok daha ötesinde bir süreçtir.

Web sitenizde ne kadar ilgili ve ne kadar kaliteli içerikler bulunursa, arama motorları sizi sonuç sıralamalarında o kadar yükseğe taşır.

Benzer şekilde daha bağlayıcı ve daha etkili içerikler, ziyaretçilerinizin web sitenizde daha uzun ve daha kaliteli vakit geçirmelerini, hatta bir satın alma işlemi yapmalarını sağlayabilir.

Hem kullanıcılarınız hem de arama motorları için optimize edilmiş içerikler üretmenin sırrı, hedef kitlenize hitap eden, iyi yazılmış çeşitli içerikler üretmektir.

Arama motoru sıralamalarınıza yardımcı olabilecek çeşitli içerikler üretebilirsiniz:

 • Blog yazıları ve makaleler
 • Sosyal medya içerikleri
 • E-kitaplar
 • "Nasıl yapılır?" gibi klavuzlar
 • Videolar ve ses kayıtları
 • İnfografikler ve diğer görsel içerikler

Web siteniz için içerik üretirken dikkat etmeniz gereken diğer bir konu ise SEO anahtar kelimeleri. SEO anahtar kelimeleri kullanıcılarınızın verdiğiniz hizmeti bulmak adına arama motorlarına yazdıkları -veya yazabilecekleri- sözcükler veya sözcük gruplarıdır.

Bu anahtar kelimeler veya kelime grupları çevresinde içerik ürettiğiniz zaman, bu kelime ve kelime grupları için arama motorları sonuç sıralamalarında yükselme şansınız artar.

İçeriklerinizi, dolayısıyla arama motoru sıralamalarınızı etkileyebilecek diğer bir faktör ise içeriklerinizin tazeliği. "Tazelik" organizasyonunuzun web sitenize eklediği içeriklerin sıklığıdır diyebiliriz.

Tabii yalnız yeni içerikler üretmek içeriklerinizin "taze" olduğu anlamına da gelmez. İçeriklerinizi taze tutmak için postlarınızı güncellemeniz, yazılı içeriklerinizi daha etkili hale getirmek için düzenlemeniz veya zamanla yeni bilgiler ve istatistikler eklemelisiniz.

Devamlı içerik üretmek zaman alan, zorlu bir iştir ancak arama motorları doğru yazılmış içerikleri severler ve tüketiciler organizasyonunuzun sunduğu ürün ve hizmetleri çok daha iyi anlamak isterler.

Sayfa İçi SEO Optimizasyonu

Sayfa içi SEO faktörleri web sitenizde olan elemanlardır. Web sitenizde bulunan bu elemanlar, üzerinde tam kontrolünüz olan elemanlardır. Yani doğru SEO pratiklerini takip ederek bu faktörleri geliştirmeniz mümkün.

Arama sıralamalarınızı geliştirebileceğiniz birkaç sayfa içi SEO faktörü bulunuyor:

 • Title: Title etiketi olarak bilinen bu faktör arama motorlarına web sitenizin ne ile ilgili olduğunu söyler. Bu etiketler 70 karakter veya daha kısa olmalıdır ve hem içeriklerinizin odaklandığı anahtar kelimeleri, hem de işletmenizin ismini içermelidir.
 • Meta Description: Meta Description, arama motorlarına spesifik bir web sayfası hakkında daha fazla ayrıntı içerir. Yalnızca arama motorlarına değil, kullanıcılarınıza da sayfanız hakkında daha derin bir bilgi verir. Meta Description'lar da benzer şekilde anahtar kelime içermelidir ve okuyuculara içeriklerinizin ne ile ilgili olduğunu anlatmalıdır.
 • Alt Başlıklar: Alt başlıklar hem kullanıcılarınızın içerikleri daha kolay okumalarını sağlar hem de arama motoru optimizasyonunuzu geliştirir. Arama motorlarının içeriklerinizi daha iyi anlamaları için H1, H2 ve H3 etiketlerini kullanabilirsiniz.
 • Dahili Linkler: Web sitenizdeki farklı içeriklere yönlendireceğiniz dahili içerikler sayesinde arama motorları web siteniz hakkında daha fazla bilgi edinebilirler. Örneğin, spesifik bir ürün veya hizmet ile ilgili bir içerik üretiyorsanız, bu yazınızda bulunan ilgili kelimelerden "Ürünlerimiz" sayfasına link verebilirsiniz.
 • Görsel İsimleri ve Alternatif Etiketler: Eğer web sitenizde veya blog sayfanızda görsel kullanıyorsanız, bu görsellere vereceğiniz isimlerde veya alternatif etiketlerde anahtar kelimeler kullanmak isteyebilirsiniz. Bu sayede arama motorları görsellerinizi çok daha iyi indeksleyebilir ve kullanıcıların görsel aramalarında kullandığı kelime grupları sayesinde web sitenizin bulunabilirliği artabilir.

Web sayfalarınıza stratejik olarak doğru planlanmış SEO anahtar kelimeleri yerleştirirken aşırıya kaçmamak da oldukça önemli. Eğer içeriklerinizde kullandığınız anahtar kelimelerde aşırıya kaçarsanız Google ve diğer arama motorları sizi kara listeye alabilir.

Bu durumu göz önüne alırsak içeriklerinizi bir-iki anahtar kelime çevresinde düzenlemek isteyebilirsiniz. Web sitesi içeriklerinde çok fazla anahtar kelime kullanmak; ilgilenilmemiş, zayıf bir içerik üretmek kadar zararlı olabilir.

Web sitesi içerikleriniz arama motorları için hayati öneme sahip ancak web sitenizin yapısını göz ardı etmemekte de fayda var. Web sitenizin her elemanında SEO geliştirmeleri yapmak optimizasyon sürecinin bir parçasıdır. Arama motorlarının sayfalarınızı ve içeriklerinizi rahatlıkla tarayabilecekleri bir tasarıma sahip olmak oldukça önemlidir.

Sayfalarınız arasında dahili linkler inşa ederek, site haritası yaparak ve site haritanızı arama motorlarına göndererek hem web sitenizin taranabilirliğini geliştirebilir hem de arama motorlarının web sitenizi çok daha iyi anlamalarını sağlayabilirsiniz.

Bir web sitesinin yapısı ile ilgili en önemli noktalardan biri de web sitenizin mobil dostu olup olmadığıdır. Tüketicilerin çoğu markaları ve ürünleri mobil cihazlar aracılığıyla araştırıyor.

Web tasarımınızın ve içeriklerinizin mobil cihazlarda doğru göründüğünden ve okunaklı olduğundan emin olmalısınız. Mobil uyumluluk hem kullanıcı deneyiminizi hem de SEO optimizasyonunuzu büyük oranda etkiler.

Sayfa Dışı SEO Optimizasyonu

web-tasarımlarında-güvenilirlik

Web sitenizin sıralamalarında sayfa içi SEO elemanları kadar sayfa dışı SEO elemanlarının da etkisi vardır. Sayfa dışı faktörler üzerinde direkt olarak kontrolünüz olmasa da bu faktörlerin istediğiniz gibi çalışmasını sağlayabilecek bir şeyler yapabilirsiniz.

 • Güven: Güven konusu son zamanlarda Google sıralamaları için oldukça önemli bir faktör haline geldi. Google web sitenizin kullanıcılar için yeterince güvenilir olup olmadığına karar verir ve bunu sıralamalarınız için kullanır. Google için güven inşa etmek istiyorsanız otorite sahibi web sitelerinden gelen linklerle bunu sağlayabilirsiniz.
 • Linkler: Sayfa dışı SEO inşa etmenin en popüler yollarından biri link yönlendirmeleridir (backlinks). Tabii web sitelerini kendi linkleriniz ile spamlamak, arama motorlarının sizi kara listeye almalarını sağlayabilir, yani dikkatli olmakta fayda var. Bunun yerine kaliteli içerikler üreten influencerlar ile sağlam ilişkiler kurarak daha organik link yönlendirmeleri alabilirsiniz.
 • Sosyal: Diğer bir önemli sayfa dışı SEO faktörü ise beğeniler ve paylaşımlar gibi sosyal sinyallerdir. SEO geliştirmeleri için influencerlardan gelecek kaliteli paylaşımları kovalamak isteyebilirsiniz. Ne kadar kaliteli içerikler üretirseniz, insanların içeriklerinizi paylaşmasını o kadar kolaylaştırırsınız.

Organizasyonunuz dışında olanlar üzerinde tam kontrolünüz bulunmasa da, insanların değerli bulacağı kaliteli içerikler üreterek sayfa dışı arama motoru optimizasyonunuzu geliştirme şansınızı arttırabilirsiniz.

Siyah Şapka-Beyaz Şapka SEO

Arama motoru optimizasyonundan ve nasıl çalıştığından bahsettik. Şimdi daha ileri gidebiliriz. SEO konusunda, organizasyonların arama motorlarının dikkatini çekmek için kullandığı iki farklı yaklaşım bulunuyor. Siyah şapka ve beyaz şapka SEO.

Bazı organizasyonlar yalnızca içeriklerini hızla öne çıkarıp kısa vadede para kazanabilmek için SEO ile ilgilenir. Siyah şapka SEO, içeriklerin yalnızca arama motorları için optimize edilmesine odaklanan taktikler içerir.

Bu, organizasyonların kullanıcıları dikkate almadıkları anlamına gelir. Bu tip organizasyonlar sonuç sıralamalarında hızla yükselmek için kuralları çiğnerler.

Bu SEO yaklaşımı genellikle kullanıcıların okumakta zorlanacağı ve büyük olasılıkla spam gibi görünen web sayfaları üretir. Bu yaklaşımla yapılmış web siteleri sıralamalarda hızla yükselir ancak arama motorları tarafından banlanmaları da fazla uzun sürmez.

Bu yaklaşım organizasyonların tutarlı ve güvenilir bir site oluşturmalarını ve uzun vadede iyi sonuçlar alma şanslarını yok eder.

Diğer taraftan beyaz şapka SEO, web sitenizi arama motorları için optimize etmenin ve güvenilir bir online işletme kurmanın etkili bir yoludur. Arama motoru optimizasyonu için kullanılan bu yaklaşım, web sitesi içeriklerini okuyan ve web sayfaları arasında gezinen "insan kullanıcılara" odaklanmayı içerir. Arama motoru optimizasyonu yaparken dijital içeriklerinizin bulunması ve görüntülenmesinin kolay olduğundan emin olmalısınız.

Bu tip bir arama motoru optimizasyonunun amacı, arama motorlarının optimizasyon için belirlediği kuralları takip ederek, gezinmesi kolay bir web tasarımında mümkün olan en iyi içerikleri üretmektir.

Siyah şapka SEO'nun sıralamalarda hızla yükselmenizi sağlayacağı doğru olsa da arama motorlarının web sitenizi kısa zamanda kara listeye alacağını da unutmamak lazım.

Ofansiflik seviyenize göre web siteniz kara listeden hiç çıkamayabilir. Güvenilir ve kalıcı bir online işletme inşa etmenin tek yolu doğru SEO taktikleri kullanarak daha fazla organik trafik almaktır.

Unutmayın, arama motoru optimizasyonu serüveniniz birçok farklı faktörden etkilenir ancak dikkate almanız gereken en önemli madde içeriklerinizin kalitesidir.

Arama motoru optimizasyonunun harikalar yaratması için zamana ihtiyacı olduğunu da unutmamak gerekir. SEO'nun faydasını bir gecede göremezsiniz. Hatta bazen bir sonuç almanız aylar sürebilir.

Sizi Arayalım

Formu doldurun, sizi arayalım.